Zdravko Dizdar: Četnički zločini u Bosni i Hercegovini 1941. – 1945.

Iz predgovora:

Četnički zločini u Bosni i Hercegovini 1941. – 1945., knjiga Zdravka Dizdara, vrsnog istraživača problematike ljudskih gubitaka koje je prouzročio četnički pokret tijekom Drugoga svjetskoga rata, donosi nove spoznaje o uzrocima, programskim smjernicama, metodama i oblicima, fazama, opsegu i posljedicama četničkih zločina na području BiH 1941. – 1945..
Četnički pokret i u Hrvatskoj i u Bosni i Hercegovini nije dovoljno istražen. Pokazalo se da je u jugoslavenskoj historiografiji četnički pokret, a napose teror i zločin četnika u Bosni i Hercegovini, slabo istraživan. Ta se tema nije mogla otvoreno znanstveno istraživati i o njoj slobodno pisati. To potvrđuje i činjenica da je za isto razdoblje i područja o partizanima i NOP-u te o ustaškom režimu i njegovim zločinima objavljeno više tisuća knjiga, a o četničkom pokretu 1941.–1945. tek nekoliko knjiga građe i nekoliko opsežnijih radova. No, iako daju niz podataka, obično su ti radovi pisani sa stajališta državno-partijske historiografije i aktualne politike, posebice uz pozitivno va-loriziranje i isticanje moralno-političke superiornosti NOP-a, s jedne strane, i preuveličavanja broja srpskih žrtava i udjela Srba u NOP-u, s druge strane. U tim su knjigama zločini četnika u BiH, osobito nad civilnim pučanstvom, jednostavno prešućivani ili tek usput deklarativno spominjani, bez konkretnih podataka i brojčanih pokazatelja.
Nakon demokratskih promjena, započetih 1989., počelo se više istraživati i objavljivati o genocidu četnika nad Muslimanima i Hrva-tima, o tim zbivanjima te realnim ljudskim gubicima na području BiH (i bivše Jugoslavije) tijekom Drugoga svjetskoga rata. Dosta se istražuje i objavljuje, ali još nedostaju cjeloviti povijesni radovi koji bi obradili četnički teror i zločine u svim njihovim pojavnim oblicima i ujedno ih povezali s ukupnim ljudskim gubicima koje je četnički pokret prouzročio.
U svemu tome ova je knjiga vrijedan i značajan prinos suvremene historiografije u istraživanju ukupne problematike ljudskih gubitaka u Drugom svjetskom ratu.

Preskoči na sadržaj