Misija i vizija
Hrvatski institut za povijest, uključujući i Podružnicu za povijest Slavonije, Srijema i Baranje u Slavonskome Brodu, brojem znanstvenika i znanstvenih novaka najveći je javni znanstveni institut u znanstvenome području humanističkih znanosti te središnji javni institut u Republici Hrvatskoj kojem je temeljna djelatnost (misija) znanstveno proučavanje povijesti hrvatskoga naroda na području Republike Hrvatske i izvan nje, te proučavanje povijesti narodā jugoistočne i srednje Europe. Od svojega osnutka 1961. pod imenom Institut za historiju radničkog pokreta, sustavno je širio područja istraživanja, što je vidljivo iz promjene imena 1990. u Institut za suvremenu povijest te 1996. u Hrvatski institut za povijest.
Institut je osnovan za provedbu programa znanstvenih istraživanja kao javne službe u znanstvenoj djelatnosti kojoj je zadaća ostvarivati znanstvene programe od strateškoga interesa za Republiku Hrvatsku te uspostaviti znanstvenu infrastrukturu za sustav znanosti i visokoga obrazovanja.
Svoju misiju Institut primarno ostvaruje:
- obavljanjem poslova trajne znanstveno-istraživačke djelatnosti
- obavljanjem poslova znanstveno-istraživačke djelatnosti na ugovorenim projektima
- obavljanjem poslova znanstveno-istraživačke djelatnosti na kolaborativnim znanstvenim programima.
Osim znanstveno-istraživačke djelatnosti, rad Instituta obuhvaća i pružanje istraživačkih i savjetničkih usluga; izradu stručnih elaborata i ekspertiza, suradnju s drugim srodnim institucijama i sveučilištima na području povijesne znanosti i nastave; izdavačku djelatnost; organiziranje kongresa, znanstvenih skupova, okruglih stolova i drugih oblika javnih predstavljanja svojega znanstvenog rada u javnosti; organizaciju bibliotečne, dokumentacijske i informacijske službe, koje su potrebne za znanstveno-istraživački rad Instituta.
Hrvatski institut za povijest vidimo kao vrhunsku autonomnu znanstveno-istraživačku instituciju koja će se i tijekom ovoga strateškog razdoblja potvrditi kao vodeća nacionalna historiografska institucija, ali jednako tako i profilirati kao prepoznatljiv europski i regionalni centar za istraživanje povijesti srednje i jugoistočne Europe, poglavito u temama profiliranim kroz Strateški plan Hrvatskog instituta za povijest. Temeljne vrijednosti kojima će se Institut voditi na putu prema ostvarenju vizije bit će visoka kvaliteta znanstvenoga rada, intelektualna sloboda, relevantnost, etičnost u pristupu znanstvenome radu, racionalnost te javnost rada, kao i pokušaj da se što više iskoriste sredstva iz fondova EU-a na temelju ostvarivanja nekih od ciljeva zacrtanih kroz tri nosiva stupa Okvirnoga programa EU za istraživanja i inovacije – Obzor Europa (I. Izvrsna znanost, II. Globalni izazovi i europska industrijska konkurentnost, III. Inovativna Europa). Nadalje, dio institutskoga istraživačkog potencijala svakako mora biti usmjeren prema inovacijama u povijesnim istraživanjima jer težište programa Obzor Europa jesu upravo inovacije i otvorena znanost, a inovacije su i jedan od prioriteta Nacionalne razvojne strategije (NRS 2030) i Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO). U tom smislu svakako treba imati na umu i mogućnost kreiranja okvira i procesa za tzv. pametne specijalizacije kao što to sugerira nacionalna Strategija odgoja, obrazovanja, znanosti i tehnologije Republike Hrvatske i Nacionalni plan razvoja sustava obrazovanja za razdoblje od 2021. do 2027. (NPRSO).