Povijest Instituta

Današnji Hrvatski institut za povijest (od 1996.) sljednik je Instituta za historiju radničkog pokreta (1961.-1990.) i Instituta za suvremenu povijest (1990.-1996.). Institut je danas najveći javni istraživački institut u polju humanističkih znanosti u Republici Hrvatskoj i svojim istraživačkim radom obuhvaća proučavanje prošlosti prostora srednje i jugoistočne Europe s naglaskom na povijesti hrvatskog naroda u dodirima s drugim narodima.

Institut za historiju radničkog pokreta Hrvatske (1961. –  1965. – 1990.)

Za nastanak Instituta presudna je bila želja vodstva SKJ da objavi povijest radničkog pokreta i revolucije naroda Jugoslavije. U tom je smislu Komisija za historiju radničkog pokreta CK SKJ 1959. odlučila da se to učini u roku od deset godina, i to u obliku višetomne knjige. Iako se poslije od toga odustalo zbog neistraženosti novije nacionalne povijesti, nesređenosti arhivske građe i nedostatka znanstvenog i stručnog kadra, to su temelji za osnivanje Instituta u Zagrebu. Pri tome je važno napomenuti da su i u drugim jugoslavenskim narodnom republikama u to vrijeme, s istom intencijom, osnivani slični istraživački instituti.

Dostupni podaci govore da je Zvonko Brkić, tadašnji izvršni sekretar CK SKH, predložio general-majoru JNA Franji Tuđmanu da kao direktor organizira Institut. Očito u koordiniranom djelovanju s vrhom SKH, Anka Berus, predsjednica Komisije za historiju CK SKH, i Ankica Magašić, predsjednica Savjeta za kulturu i tajnica Komisije za historiju CK SKH, odobrile su imenovanje Franje Tuđmana te je 23. prosinca 1960. Zvonko Brkić i službeno ponudio Tuđmanu mjesto ravnatelja. Na kraju, odlukom o osnivanju Instituta osnivači su imenovali 12 članova prvoga Savjeta, a za ravnatelja su imenovali Franju Tuđmana.

Osnivači su se pozivali na Zakon o organizaciji naučnog rada iz 1957. objavljen u Službenom listu FNRJ. Institut je preuzeo sva prava i obveze dotadašnjega Arhiva za historiju radničkog pokreta u Zagrebu. Određeno je da Institut započne s radom 1. listopada 1961. godine, što je i datum njegova osnivanja. Upisan je u registar znanstvenih ustanova 28. listopada 1961. pod nazivom Institut za historiju radničkog pokreta. Nekoliko je mjeseci Institut bio smješten u Opatičkoj ulici 8 na Gornjem gradu u Zagrebu, u zgradi koju je dotada koristio Arhiv za historiju radničkog pokreta, da bi se 1962. preselio u susjednu zgradu u Opatičkoj 10.

 Osnivanje Instituta bio je prvi organizirani pokušaj da se istraživanje povijesti radničkog pokreta u Hrvatskoj postavi na znanstvene temelje. Međutim, s obzirom na osnivače, uz zadovoljavanje znanstvenih i stručnih potreba teško je bilo izbjeći i zadovoljavanje političke i ideološke potrebe osnivača.  

Institutom su prema njegovim Pravilima iz 1962. upravljali Savjet, Uprava i ravnatelj. Uz Savjet je bila i Uprava Instituta koja je imala sedam do jedanaest članova. Sačinjavali su je ravnatelj, pomoćnici ravnatelja i članovi koje bira kolektiv iz svojih redova. Uprava je donosila pravilnike, rješavala financijska pitanja, raspravljala o planovima rada i izvještajima o radu. Prema Statutu ravnatelj je morao biti istaknuti “naučni ili politički radnik”. Postavljali su ga osnivači na prijedlog Savjeta Instituta. Osim toga, postojali su i Znanstveno vijeće od trinaest članova i Urednički odbor Putova revolucije od sedam članova.

Od svog utemeljenja 1961. godine Institut je postao središnja historiografska institucija u Hrvatskoj zadužena za istraživanje novijeg razdoblja hrvatske povijesti, točnije za onaj dio koji je povezan s razvojem radničkog sloja, socijalističke misli te socijaldemokratskih i komunističkih stranaka. Osim u novoosnovanom Institutu povjesničari koji su se bavili znanstvenim istraživanjima u Hrvatskoj bili su okupljeni u Jugoslavenskoj akademiji znanosti i umjetnosti (JAZU), Staroslavenskom institutu i na Filozofskom fakultetu u Sveučilišta u Zagrebu te Filozofskom fakultetu u Zadru. Dakako, pojedinci su djelovali i u drugim institutima humanističkog i društvenog usmjerenja, napose arhivima i muzejima.

Prva promjena institutskog imena obavljena je 1965., kad je Institut za historiju radničkog pokreta preimenovan u Institut za historiju radničkog pokreta Hrvatske (IHRPH). Očito, trebalo je u nazivu naglasiti ne samo da je riječ o institutu, i to o historiografskom institutu koji se bavi poviješću radničkog pokreta, nego da je njegovo istraživanje vezano uglavnom za Hrvatsku i hrvatske teme.

No tumačenje povijesti koje su nudili Tuđman i neki suradnici Instituta nije se podudaralo s dotadašnjim tumačenjima o povijesti partizanskog pokreta i komunističke revolucije. F. Tuđman, s potporom nekoliko svojih suradnika, razilazio se u nekoliko bitnih historiografskih pitanja s vodstvom SKH te nekoliko povjesničara izvan Instituta. Poslije se otvorilo i pitanje stradalih u logoru Jasenovac. U listopadu 1965. Tuđman je poslao elaborat Komisiji za historiju CK SKH, što je po njegovim riječima došlo do generala Ivana Gošnjaka i Josipa Broza Tita, i upozorio na nevjerojatnu brojku od 600 000 do 800 000 ubijenih.

U vrijeme Tuđmanova vodstva u Institutu se raspravljalo o doprinosu Hrvatske, hrvatskih komunista u partizanskom pokretu i odbacila odgovornost Hrvata za poraz Kraljevine Jugoslavije 1941., ali tada, dakako, još nije bilo otvoreno pitanje Andrije Hebranga ili masovnih smaknuća dužnosnika i vojnika NDH te progona političkih protivnika nakon rata.

U travnju 1965. Vladimir Bakarić je Tuđmana i neke članove Instituta napao kao nacionaliste. Komisija koja je sastavljena da ocijeni njihov rad sastala se 2. srpnja 1965. i kaznila Tuđmana strogim ukorom. Međutim, nakon što je i 1967. ocijenjeno da je nastavio sa svojom politikom, u travnju iste godine napao ga je CK SKH i njegovo Predsjedništvo, a Vijeće Instituta zahtijevalo je od Tuđmana ostavku. Pritisnut za svih strana, Tuđman je 7. travnja 1967. dao ostavku na mjesto ravnatelja.

Ako treba u najkraćim crtama opisati djelatnost Franje Tuđmana na čelu Instituta, moglo bi se reći da je bio uvjeren da je uloga Instituta promicanje “hrvatskog tumačenja” novije povijesti jer je smatrao da je historiografija sredstvo političke djelatnosti. Političarima je bio sumnjiv kao nacionalist, a povjesničarima kao čovjek koji koristi historiografiju u političke svrhe.

Nakon nekoliko mjeseci, 14. srpnja 1967., Savjet Instituta izabrao je na prijedlog osnivača novog ravnatelja Dušana Bilandžića. Novi je ravnatelj odmah reorganizirao Institut, što je za posljedicu imalo smanjenje broja zaposlenih. Neki su otišli zbog političkih, a neki zbog materijalnih razloga. Nakon dvije godine Bilandžić 30. rujna 1969. podnosi ostavku i odlazi za ravnatelja Centra za društvena istraživanja Predsjedništva SKJ u Beogradu. Za vršitelja dužnosti ravnatelja 1. listopada 1969. izabran je Zlatko Čepo, dotadašnji vršitelj dužnosti tajnika Instituta, s time da je i dalje obavljao dužnost tajnika. Za ravnatelja je izabran 24. listopada 1972. godine. Ako faze računamo prema ravnateljima, sa Zlatkom Čepom počinje treća faza Instituta. S obzirom na to da stanje još uvijek nije bilo sređeno, Institutu su potporu ponudile i društveno-političke organizacije. Međutim, unatoč iskazanim željama Institut je zapao u financijsku krizu. Osim financijskih problema Institut je mučilo i to što se njegovi osnivači nisu pridržavali statutarnih odredbi i obveza, čime su ugrožavali njegovo poslovanje. Unatoč svim apelima financijska se kriza nastavila, a broj zaposlenih i dalje je padao.

Međutim, nasuprot teškoćama i s manjim brojem istraživača i reduciranim programom ustrajavalo se na ambicioznim planovima. Osim što se predvidjela suradnja s regionalnim institutima sličnih usmjerenja, poput Historijskog instituta Slavonije iz Slavonskog Broda, Instituta za historiju radničkog pokreta Dalmacije u Splitu i Centra za historiju radničkog pokreta u Rijeci, tješnja suradnja predvidjela se i s odjelima za povijest filozofskih fakulteta u Zagrebu i Zadru, Sjevernodalmatinskim institutom JAZU, Jadranskim institutom u Zagrebu, ali i Institutom za savremenu istoriju iz Beograda.

Uz početke 1970-ih vežu se i prvi tragovi ideja o pretvaranju Instituta od instituta za klasnu povijest prema institutu za nacionalnu povijest. Dakako, koncepcija Instituta sadržajno je od samih početaka bila shvaćena u tom širem smislu, ali do tada nije bilo prijedloga da se Institut i formalno pretvori u institut za nacionalnu povijest. Nakon kadrovske čistke za to je bilo još manje mogućnosti, ali je očito u društvu stvoreno takvo ozračje da se prvi put izrazi potreba za institutom u kojem bi u nazivu nacionalna komponenta zamijenila klasnu. Ipak, ideja o promjeni naziva nakon smjenjivanja vodstva SKH na čelu sa Savkom Dabčević Kučar nije se spominjala sve do promjene imena u Institut za suvremenu povijest 1990. godine.

Dvije godine nakon ukidanja časopisa Putovi revolucije (1964.–1967.), 1969. pokrenut je Časopis za suvremenu povijest. Početkom 1970-ih radikalno je smanjen program vanjske suradnje i raskinuti su mnogi ugovori kojima je predviđeno objavljivanje pedesetak knjiga. Institut se usmjerio prema suizdavaštvu ili je suradnicima dopušteno da objavljuju kod drugih izdavača.

Tematsku orijentaciju Instituta početkom 1980-ih djelomice otkriva broj suradnika po razdobljima: na razdoblju do 1918. godine bilo je pet suradnika, na razdoblju od 1918. do 1941. godine šest, na razdoblju od 1941. do 1945. godine jedanaest i na razdoblju od 1945. pet suradnika. Međutim, dopuna ovim podacima jest činjenica da je među šestero novozaposlenih u zadnjim godinama njih četvero primljeno u sekciju koja se bavila razdobljem nakon 1945., pa je obnovljena sekcija za “povijest razdoblja socijalističke izgradnje”. Uz redoviti Časopis za suvremenu povijest, 1982. pokrenuti su i Povijesni prilozi. Zapravo se planiralo izdavanje zbornika radova s većim radovima, poput magisterija, koji zbog opsega nisu mogli biti objavljeni u ČSP-u, i ta se ideja ubrzo pretvorila u pokretanje časopisa.

Jedan od problema, kako ga je vidjelo vodstvo Instituta, bilo je toleriranje osobnog izbora teme istraživanja, što je rezultiralo otporom pojedinaca da sudjeluju u pisanju zajedničkih knjiga, a to se opravdavalo obranom “slobode individualnog rada i napredovanja”.

Institut je 1981. obilježila nova afera. Naime, u jesen te godine Ivan Jelić podnio je ostavke na dužnosti predsjednika Znanstvenog vijeća i glavnog i odgovornog urednika Časopisa za suvremenu povijest. Ostavke je dao zbog napada Gradskog odbora Saveza udruženja boraca Narodnooslobodilačkog rata (SUBNOR) Hrvatske koji je 28. srpnja 1981. uputio protest Školskoj knjizi, izdavaču knjige Enciklopedija hrvatske povijesti i kulture objavljene 1980. godine. Reagirali su na Jelićeve tvrdnje u enciklopedijskoj jedinici “Koncentracioni logori” i “Teror okupatorsko-ustaške vladavine” da su u Jasenovcu stradali “deseci tisuća” osoba. Tvrdilo se da je riječ o “falsifikatima”, “reviziji temeljnih i ujedno najbolnijih činjenica iz vremena ustaško-nacističke strahovlade” koja ide “u prilog neprijateljskoj obrambeno-propagandnoj teoriji o krivici partizana za ratna stradanja” i “drskom činu prikrivanja ustaškog zločina nad zločinima”.

Unatoč svim nepogodama do polovice 1980.-ih Institut je izrastao u najveću ustanovu na području povijesnih znanosti u Hrvatskoj i Jugoslaviji postavši nosilac ili koordinator projekata u istraživanjima suvremene povijesti. U institutske planove i izvještaje uključivani su oni Historijskog instituta Slavonije i Baranje u Slavonskom Brodu (poslije Centra za društvena istraživanja Slavonije i Baranje), koji je sredinom 1980-ih donio odluku da će se integrirati s IHRPH-om, Instituta za historiju radničkog pokreta Dalmacije u Splitu i Centra za historiju radničkog pokreta i NOR Istre, Hrvatskog primorja i Gorskog kotara u Rijeci. Ti su instituti ili centri pokrivali isto područje rada s naglaskom na regionalnoj povijesti, a nisu bili registrirani kao znanstvene ustanove. Jedini regionalni historiografski centar koji nije bio uključen u rad na projektima Instituta bio je Centar za povijesna istraživanja u Rovinju, a on se bavio istraživanjem povijesti talijanske manjine.

Institut za suvremenu povijest (1990. – 1996.)

Nova promjena vodstva dogodila se potkraj 1980-ih. Umjesto Zlatka Čepe na mjesto vršitelja dužnosti ravnateljice 1. siječnja 1987. stupila je Zorica Stipetić, zaposlena na Institutu još od 1962. i 1980-ih članica CK SKH.  U međuvremenu je Istočnu Europu zahvatio val demokratizacije i urušavanje komunističkog sustava. Liberalizacija i demokratizacija Jugoslavije tekla je usporedo s političkom krizom, konfederalizacijom i, pokazat će se, raspadom države. U takvim uvjetima republički instituti za povijest radničkog pokreta mijenjali su imena i prilagođavali ih stvarnom sadržaju istraživanja, ali i napuštanju formalnih historiografskih obrazaca SKJ. Prvi je to učinio slovenski Inštitut za zgodovino delavskega gibanja koji je već 1989. promijenio naziv u Inštitut za novejšo zgodovino. Ubrzo ga je slijedio i Institut za historiju radničkog pokreta Hrvatske.  

Institut za historiju radničkog pokreta Hrvatske registrirao je novo ime Institut za suvremenu povijest (ISP) 10. travnja 1990. na Okružnom sudu u Zagrebu. Promjena naziva bio je sam kraj logičnog slijeda onoga što se u djelatnosti Instituta već potvrdilo, napose njegovom programskom usmjerenošću, istraživačkim rezultatima i znanstvenim fokusom kadrova.

Tako je 1990. godine Hrvatska imala tri instituta koji su pokrivali, barem načelno, približno jednaka razdoblja i područja. To su, osim Instituta za suvremenu povijest, bili Zavod za hrvatsku povijest Filozofskog fakulteta i Zavod za povijesne znanosti JAZU u Zagrebu. Osim njih, poviješću hrvatskoga naroda od ranog srednjeg vijeka bavile su se i znanstvene institucije izvan Zagreba, napose u nekim istraživačkim centrima JAZU.

U skladu s novom koncepcijom znanstveno-razvojnog istraživanja, Institut za suvremenu povijest organizirao je, prema razvojnom planu datiranom 2. travnja 1991., za iduće srednjoročno razdoblje svoju djelatnost na temelju novih projekata kojima je znatno izmijenjeno njegovo znanstveno-istraživačko usmjerenje. Šest novih projekata predstavljali su osnovu za daljnje proširivanje istraživačkih programa ustanove. Svi su bili usmjereni na organizaciju znanstveno-istraživačke djelatnosti iz novije nacionalne povijesti, što znači da se Institut opredijelio za obuhvaćanje što šireg područja novije hrvatske nacionalne povijesti, pri čemu su svi projekti (osim projekta “Vojna krajina – građa i studije”) usmjereni prema istraživanju razvoja modernoga hrvatskog građanskog društva od sredine XIX. stoljeća do suvremenosti.  

U tim okolnostima u srpnju 1991. godine Mirko Valentić postaje ravnatelj Instituta, te već 1994. dolazi do daljnjeg proširenja istraživačkog fokusa Instituta što je i vidljivo iz plana rada za razdoblje 1994. – 1998. u kojem se broj projekata povećava na deset. Napose važna bila je činjenica da se Institut svojim istraživanjima usmjerio na ranija razdoblja hrvatske povijesti sve do razdoblja ranoga novoga vijeka. 

Uprava Instituta bila je usmjerena proširivanju istraživačke jezgre Instituta za suvremenu povijest u razdoblju i time je osigurano održanje ustanove i njezino pretvaranje u središnji državni institut koji svojim projektima pokriva sva razdoblja hrvatske povijesti. 

Usporedno s pokretanjem novih znanstvenoistraživačkih projekata Institut od 1991. nastavlja sudjelovati u radu nekih uglednih inozemnih institucija s kojima je započeo suradnju prije 1990., u sklopu istraživanja historije radničkog pokreta, pa se stoga ne može govoriti o radikalnom rezu u znanstvenom profiliranju Instituta, barem kada je riječ o njegovoj međunarodnoj suradnji, nego prije o izbijanju u prvi plan prije zanemarenih pitanja hrvatske povijesti. Tako primjerice svojevrstan kontinuitet u međunarodnoj suradnji Instituta predstavlja njegov nastavak sudjelovanja u radu Međunarodne konferencije historičara i historičarki radničkog pokreta. 

Radi što učinkovitijeg predstavljanja istraživačkih rezultata djelatnika Instituta te tiskanja djela iz hrvatske historiografije i književno-povijesne baštine, kao i objavljivanja vrijedne građe i kartografskih zbirki, u Institutu je 1993. pokrenuta biblioteka Hrvatska povjesnica. Time je započela edicija u kojoj je u idućim godinama objavljen vrijedan bibliotečni niz monografija i arhivskog gradiva, zapažen podjednako u domaćim kao i u inozemnim okvirima, a bez premca u domaćoj historiografskoj produkciji. 

Istovremeno već u ovom razdoblju učinjeni su i prvi koraci i pripremne radnje u smjeru obnove Palače Instituta, poglavito znamenite Zlatne dvorane, koja je nažalost bila u derutnom stanju. Ova nastojanja bila su potaknuta činjenicom da je palača u Opatičkoj 10 jedna od prvorazrednih građevina i kao takva uvrštena u kulturne spomenike nulte kategorije.  

Hrvatski institut za povijest (1996. – )
Dana 19. veljače 1996. nastojanjem ravnatelja Mirka Valentića dotadašnji Institut za suvremenu povijest upisom u registar Trgovačkoga suda u Zagrebu počeo je djelovati pod novim imenom kao Hrvatski institut za povijest. U praksi je Institut nastavio djelovati kao i dotad, no promjena imena bila je mnogo više od puke formalnosti. Dotadašnje je ime odražavalo, donekle i ograničavalo, usmjerenost istraživanja na suvremenu hrvatsku povijest. Novo je ime i formalno uklonilo zapreke da predmet istraživanja postanu teme iz svih razdoblja hrvatske povijesti. Uz to su i prije promjene imena u Institutu djelovali istraživači koji su se bavili ranijim razdobljima, koji su još od početka devedesetih godina bili okupljeni na nekoliko znanstvenoistraživačkih projekata. 

Iste 1996. godine istraživačka djelatnost Instituta proširena je s 14 novih projekata razdijeljenih u 8 znanstveno-istraživačkih programa. Teme ovih projekata i dalje su najvećim dijelom bile usmjeren na modernu i suvremenu povijest, no uvedene su i pojedine teme regionalne povijesti kao i proučavanje hrvatske latinističke historiografije.

Jedan od programa bio je povezan s organizacijskim proširenjem Instituta, tj. utemeljenjem i početkom djelovanja podružnice Instituta u Slavonskom Brodu – Hrvatskoga instituta za povijest, Podružnice za povijest Slavonije, Srijema i Baranje. Rad na njezinu utemeljenju počeo je 1995., a ideja o osnivanju pokrenuo je godinu dana prije budući voditelj Podružnice Mato Artuković. Slavonski Brod nije slučajno odabran za sjedište Podružnice, s obzirom na to da je u njemu od 1961. do rujna 1963. djelovao institut usmjeren istraživanju povijesti Slavonije i Baranje. Upravno vijeće donijelo je na sjednici 4. lipnja 1996. odluku o osnivanju Podružnice za proučavanje povijesti hrvatskog naroda na području Slavonije, Srijema i Baranje sa sjedištem u Slavonskom Brodu. Otad se Podružnica afirmirala ne samo kao značajan dio Hrvatskoga instituta za povijest, nego i kao značajna ustanova u sklopu hrvatske historiografije čije djelovanje može poslužiti kao ogledan primjer istraživanja regionalne povijesti različitih hrvatskih regija. Godine 2001. i Podružnica u Slavonskom Brodu pokrenula je časopis, godišnjak Scrinia slavonica koji redovito svake jeseni izlazi pod uredničkim vodstvom Stanka Andrića. 

U međuvremenu je nastavljen razvoj zagrebačke središnjice. To se ponajprije odnosi na kadrovsko pomlađivanje i proširenje koje je pokrenuto još početkom devedesetih godina primanjem prvih znanstvenih novaka. Velika većina znanstvenih novaka primljena tijekom devedesetih i onih primljenih poslije uspješno je ispunila svoje obveze te je uz više ili manje sreće dobila trajno radno mjesto. U to su doba mnogi od njih bili uključeni i u rad uredništava časopisa, sudjelovali su u organizacijama znanstvenih i drugih skupova te u drugim poslovima u sklopu Instituta. S obzirom na protok godina, novaci koji su počeli svoju karijeru tijekom devedesetih do danas su kao afirmirani povjesničari postali svojevrsnim osloncem cjelokupnog rada Instituta. 

Važan segment suradnje Instituta s drugim ustanovama je suradnja sa sveučilištima, odnosno sudjelovanje istraživača iz Instituta u izvođenju sveučilišne nastave. Pritom se izdvaja suradnja Instituta s Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu (danas Fakultet hrvatskih studija), na kojima je upravo 1996. pokrenut studij povijesti. U pokretanju i organizaciji toga studija vodeću ulogu odigrali su upravo istraživači iz Hrvatskoga instituta za povijest predvođeni tadašnjim ravnateljem Mirkom Valentićem. Istodobno su istraživači iz Instituta bili povremeno uključeni u izvođenje nastave i na drugim sastavnicama Sveučilišta u Zagrebu te na drugim hrvatskim sveučilištima. Isti obrazac može se pratiti i kroz suradnju Instituta i Hrvatskog katoličkog sveučilišta od 2010. godine. Sudjelovanje Instituta i njegovih istraživača više je negoli zamjetno i u strukovnim udrugama, u Društvu za hrvatsku povjesnicu i Hrvatskom nacionalnom odboru za povijesne znanosti (HNOPZ).  

Tijekom 1998. i 1999. Palača Instituta od nekadašnjeg derutnog zdanja narušene statike ponovno postala jedan od najljepših i najreprezentativnijih povijesnih prostora grada Zagreba. Do 2001. ustrojeni su u skladu s novim zakonskim rješenjima u sklopu Instituta odjeli kao novi oblik organiziranja istraživačkih skupina. Utemeljeni su sljedeći odjeli: 

  • I. Odjel srednjovjekovne povijesti  
  • II. Odjel novovjekovne povijesti  
  • III. Odjel hrvatske povijesti 19. stoljeća  
  • IV. Odjel za suvremenu povijest  
  • V. Odjel za hrvatsku latinističku historiografiju  
  • VI. Odjel Podružnice u Slavonskom Brodu za povijest Slavonije, Srijema i Baranje 

U novoutemeljene odjele trebali su se uklopiti postojeći projekti, no to nije bilo potpuno moguće zbog njihove naslijeđene organizacijske strukture i područja istraživanja. Usklađivanje područja istraživanja odjela i projekata bilo je moguće ostvariti tek prijavom 23 nova Z-projekta tadašnjem Ministarstvu znanosti i tehnologije Republike Hrvatske tijekom iste 2001. godine.  Među projektima koji su prijavljeni i prihvaćeni te poslije uspješno vođeni bio je i projekt  “Stvaranje Republike Hrvatske i Domovinski rat 1991.-1995.- 1998.” (voditelj Zdenko Radelić), kojim se pratilo zahtjev Vlade Republike Hrvatske od 9. ožujka 2001. da se pokrene istraživanje pod radnim naslovom “Domovinski rat i ratne žrtve u 20. stoljeću”. Pokretanje ovoga projekta povezano je i s tadašnjim dvojbama i raspravama u hrvatskoj javnosti o karakteru Domovinskog rata i s iskazanom potrebom da se pokrenu znanstvena historiografska istraživanja toga važnog razdoblja najnovije hrvatske povijesti.

Nakon osnutka Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata 2005. godine uspostavljena je bliska istraživačka suradnja, koja traje i danas.

Pokretanje ciklusa novih projekata 2002. vremenski se poklopilo s izborom novoga ravnatelja Instituta Milana Kruheka, koji je prije toga bio zamjenik ravnatelja te mu poslovi u vođenju ustanove nisu bili nepoznati. Novi je ravnatelj početkom 2003. preuzeo Institut kao ustanovu koja je u prethodnim godinama kadrovski ojačana i čiji su prostori temeljito obnovljeni i opremljeni opremom koja omogućava uspješan rad istraživača. Tijekom njegova mandata na čelu Instituta dostignuta razina uspješnosti rada na projektima je zadržana, a primljen je i veći broj znanstvenih novaka. Godine 2005. pokrenut je još jedan znanstveni časopis Review of Croatian History koji izlazi na stranim jezicima.  

Godina 2006. protekla je u znaku prijava novih Z-projekata, a istodobno s prijavom novih projekata istjecali su posljednji mjeseci mandata Kruheka na dužnosti ravnatelja kojeg je na zamjenio dotadašnji zamjenik ravnatelja i urednik Časopisa za suvremenu povijest Stjepan Matković. Novi je ravnatelj preuzeo dužnost s početkom 2007. godine, a Milan Kruhek nastavio je voditi tadašnji Odjel za srednjovjekovnu povijest hrvatskoga naroda.  

Prvobitno predviđeno projektno razdoblje trebalo je trajati do 2010. godine, no zbog predviđenih promjena zakona o znanstvenoj djelatnosti i s tim povezanih promjena u organizaciji znanstvenih istraživanja Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa produljilo je njihovo trajanje i financiranje do kraja 2011. godine (naposljetku ovi projekti su produženi sve do kraja 2013. godine).  

Krajem 2010. godine došlo je do redovitog postupka izbora novog ravnatelja Instituta. Specifičnost toga izbora bila je prijava čak troje kandidata, sve istraživači iz samoga Instituta, što na svoj način govori o kadrovskim kapacitetima kojima raspolaže Institut. Upravno vijeće Hrvatskoga instituta za povijest imalo je težak zadatak i na posljetku je na temelju izvještaja Natječajnog odbora za ravnateljicu izabralo Jasnu Turkalj, koja je preuzela dužnost 1. siječnja 2011. godine. 

Tijekom tog razdoblja unutarnji ustroj Instituta nije se mijenjao, no zbog izmjene modela financiranja projektnog rada (okončanje tzv. Z-projekata 2013. godine) i potrebe prijavljivanja na kompetitivne natječaje nacionalne zaklade i onih Europske komisije fokus istraživanja pomaknut je na tematsko proširenje istraživačkih tema i dijakronijski pristup istraživanju pojedine teme. Shodno tome, nakon 2013. pojačan je međuodjelni istraživački rad tako da su istraživački timovi sastavljani od djelatnika zaposlenih na različitim znanstveno-istraživačkim odjelima. Tijekom tog razdoblja u Institutu su po prvi puta prijavljivani projektni prijedlozi na natječaje Europske unije, pa je uz provedbu projekata financiranih od strane Hrvatske zaklade za znanost, od 2016. do 2019. Institut sudjelovao u provedbi jednog istraživačkog projekta financiranog kroz EU program Obzor 2020.  

U razdoblju od 2019. do 2022. na mjesto ravnatelja izabran je Gordan Ravančić. Tijekom tog razdoblja istraživački rad nastavljen je prema dotadašnjim smjernicama i uglavnom u istom obimu, iako su dvije nepogode (epidemija COVID-19 i dva velika potresa 2020. godine) prouzročile privremenu reorganizaciju rada Instituta. Naime, zbog obnove Palače Instituta u jesen 2022. Institut je privremeno izmješten na novu adresu Gajeva 2a (Zagreb). 

Početkom 2023. na mjesto ravnatelja Instituta izabran je Miroslav Akmadža, dotadašnji pročelnik Podružnice. Zbog novog Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti (2022.) i potreba za učinkovitijim istraživačkim radom 2023. donesen je novi Statut i nova Strategija programskog rada kojima su preustrojeni dotadašnji znanstveni odjeli te je novi ustroj definirao ove odjele:  

  • Znanstveni odjel za srednjovjekovnu povijest 
  • Znanstveni odjel za ranonovovjekovnu povijest 
  • Znanstveni odjel za modernu povijest 
  • Znanstveni odjel za suvremenu povijest 
  • Znanstveni odjel za povijesne izvore i digitalnu povijest 
  • Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje 

* Tekst o povijesti Instituta najvećim je dijelom preuzet iz: Pola stoljeća prošlosti. Hrvatski institut za povijest (1961.-2011.), ur. Zdenko Radelić i Jasna Turkalj, (Zagreb: Hrvatski institut za povijest, 2011.), 13-126; Bibliografija Hrvatskog instituta za povijest (2011. – 2020.), ur. Darija Pancirov i Martina Jurčić, (Zagreb: Hrvatski institut za povijest, 2021.), 7-24. 

Skip to content