Iz predgovora:
Korespondencija bana Jelačića i Banskoga vijeća predstavlja značajan povijesni izvor, poglavito za istraživanje hrvatskoga političkog pokreta u doba revolucije u Habsburškoj monarhiji 1848.-1850. godine, odnosno njegova politička, ali i vojna, kulturna, gospodarska i crkvena pitanja. Autor u 703 dokumenta analizira dopisivanje bana Jelačića i Banskoga vijeća od rujna 1848. do raspuštanja Vijeća krajem lipnja 1850. godine. Prvi dokument iz te korespondencije potječe još iz svibnja 1848. i odnosi se na Jelačićeve prijedloge pripadnicima Banske konferencije u Zagrebu o ustrojavanju pojedinih odsjeka Banskog vijeća i njegovim članovima. Posljednji dokumenti datirani su 25. i 26. lipnja 1850. i odnose se na nekoliko pisama banskog namjesnika Mirka Lentulaja Jelačiću, dakle, samo dan prije banova proglasa narodu u kojem je objavio uvođenje novog političkog ustrojstva u Hrvatskoj i Slavoniji, te Jelačićeve zahvale članovima raspuštenog Banskog vijeća. Prema “Naredbi ministarstva unutarnjih dielah o ustrojenju političkih upravnih vlastih u Kraljevini Hervatskoj i Slavonii” od 12. lipnja 1850. uspostavlja se Banska vlada s banom na čelu i neposredno odgovorna bečkom središtu. Kraljevom odlukom umirovljen je M. Lentulaj, a njegov brat Benko postao je podban i predsjednik Banske vlade. Banska je vlada započela s radom početkom srpnja 1850., iako su pojedini odsjeci bivšeg Banskog vijeća nastavili raditi do druge polovice srpnja, kada su predali poslovanje novoustrojenim organima Vlade.
Građa objavljena u ovoj knjizi najvećim je dijelom grupirana u nekoliko fondova u dva zagrebačka arhiva; najveći dio pisama nalazi se u Hrvatskom državnom arhivu, manji broj u Arhivu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti kao i u drugim arhivima, muzejima i knjižnicama.
Korespondencija između bana Jelačića i Banskoga vijeća prvenstveno će poslužiti historičarima u daljnjim proučavanjima političkih, gospodarskih, kulturnih, crkvenih i drugih odnosa u Hrvatskoj, posebno području Banske ili građanske Hrvatske u razdoblju od jeseni 1848. do ljeta 1850. Također će svakako korisno poslužiti arhivskim djelatnicima, sveučilišnim i gimnazijskim profesorima, studentima i učenicima, te svima koje zanima to značajno razdoblje hrvatske povijesti XIX. stoljeća.