Iz predgovora:
Hrvati u procesima mletačke inkvizicije, jedna u nizu tema iz gradivom bogate prošlosti hrvatsko-mletačkih odnosa koje sustavno istražuje autorica Lovorka Čoralić, otkriva nam manje poznate sastavnice iz višestoljetnog prožimanja dviju jadranskih obala, ali i svjedoči o općim prilikama na širem hrvatskom prostoru u prijelomnim stoljećima ranog novog vijeka. U sklopu istraživanja političkih, upravnih, gospodarskih, vojnih, crkvenih i kulturnih veza između hrvatskog prostora i Mletačke Republike, nezaobilazno je odredište autorice mletački Državni arhiv, odnosno, u primjeru ove knjige – fond mletačke inkvizicije ili Svetog oficija.
Nastao radi otkrivanja, sprječavanja i kažnjavanja svakog pokušaja vjerskog i društvenog zastranjenja, Oficij je, poglavito u ranom novom vijeku, izrastao u središnju ustanovu za nadzor nad vjerskim životom na cjelokupnom prostoru mletačkog dominija. U sklopu fonda Svetog oficija pohranjeni su procesi koji su pred ovom ustanovom vodeni u Mlecima od 1541. do 1794. godine. Ukupno je 150 busta (svežnjeva), unutar kojih je sadržano više od tisuću procesa. U ovom se radu obrađuje ukupno 53 procesa u kojima su sudionici (kao optuženici ili svjedoci) osobe podrijetlom sa istočnojadranske obale. Procesi su svrstani u pet temeljnih skupina, a mogu se datirati od sredine XVI. do sredine XVIII. stoljeća.
Osmanlijski prodori i pustošenja, zatiranja hrvatskog etničkog bića na ratom izgubljenim područjima, korjenite demografske i etničke promjene, stanovništvo koje je zbog preživljavanja prisiljeno na promjenu vjerskog identiteta, samo su neke od sastavnica koje otkriva raščlamba prvih dviju skupina procesa. Protestantsko učenje i njegovi odjeci u dalmatinsko-bokeljskoj sredini, vjerska strujanja i idejni utjecaji sa Zapada, ali i vidokruzi naših priobalnih gradova u vrijeme reformacije i protureformacije, dio su cijelog spektra podtema koje naslućujemo uvidom u ovu vrstu istražnih procesa inkvizicije. Duboka uronjenost u pučke običaje u kojima se drevno poganstvo miješa sa strogim dogmama Katoličke crkve, magija kao sredstvo i izlaz za bolji život i rješenje temeljnih egzistencijalnih problema, sklop su u kojem se odvija najveći dio procesa protiv hrvatskih optuženika s ruba društvene prihvaćenosti. I na kraju, nemoralno ponašanje, skandali i raspuštenost svećenika koje optužbe sumještana dovode pred sud inkvizitora, živopisna su slika o malim hrvatskim lokalnim sredinama i njihovim moralnim i društvenim načelima.
Procesi obrađeni u knjizi nisu nam, stoga, danas samo suhoparan pravno-politički i povijesni spis, već zorno i čitljivo štivo o životu ljudi s istočne obale Jadrana u okolnostima koje su svojim zakonitostima određivale njihove putove i utjecale na njihovu sudbinu.